Otevřít menu

Na úvodní stranu Obecní knihovna na Rusavě

hledej
Návštěv :
Celkem : 2946
Týden : 8
Dnes : 1
podrobnosti

 OBRÁZEK : akce.jpg

Akce 2019

Pasování prvňáčků na čtenáře

Také v letošním roce byli žáci 1. třídy ZŠ slavnostně pasováni na čtenáře. Slavnostní přijetí dětí mezi čtenáře a jejich první vypůjčení knihy proběhlo 27. března 2019. Do knihovny přišlo 8 dětí 1. třídy se svými učitelkami a po splnění připravených úkolů byli přijati mezi čtenáře. Odnesli si pamětní list a malé odměny, které věnovalo vedení obce.

Chmelařová Zdenka – knihovnice

Akce 2018

 OBRÁZEK : plakat.jpg

Akce 2017

OBRÁZEK : akce_kost__.jpg

OBRÁZEK : 2.jpgPo jarních prázdninách patří středeční dopoledne opět místním školákům.
Děti chodí do knihovny v devět hodin, vždy věnujeme chvíli povídání a hodnocení přečtených knih.
Děti vedu k tomu, aby si navzájem dovedly zajímavou knihu i doporučit.
Obvykle zpracují jednoduchý vědomostní kvíz, v poslední době to byl
kvíz zaměřený na životní prostředí pro 4. a 5. třídu, velikonoční kvíz pro
žáky 3. třídy a pohádkový kvíz pro děti 2. třídy. Pamatuji na to, aby zbylo dostatek času na prohlídku, výběr a zapůjčení nové knihy.
Jsem ráda, že dětských čtenářů je na Rusavě opravdu hodně, do knihovny chodí pravidelně, což je také zásluha vedení místní ZŠ.

OBRÁZEK : 1.jpgAkce pro dětské čtenáře - vyrábíme si záložku...

 

Praktickým a nepostradatelným pomocníkem při čtení je bezesporu záložka. Originální a vlastnoručně vyrobená záložka nám přinese větší požitek ze čtení, nebo potěší obdarované, jelikož jim věnujete praktický a stylový dárek.
Zájemci z řad dětí si mohou během pondělních březnových odpolední v prostorách knihovny vyrobit záložku do své, nebo zapůjčené knihy. S menšími dětmi mohou přijít rodiče.

Akce, při které si děti mohly vyrobit originální záložku, se zúčastnilo 18 dětí. Pondělní odpoledne jsme si s dětmi velmi užili.

Chmelařová Zdenka – knihovnice

Milí čtenáři,
pro velký úspěch loňského "Zábavného kurzu kreslení pro každého" jste srdečně zváni na jeho pokračování. " Výtvarný seminář s Adolfem Dudkem" se uskuteční v pátek 3. 3. 2017 v 17,00 hod. ve velkém sále Společenského domu Sušil V Bystřici pod Hostýnem.
S sebou si přineste tužku a tvrdou podložku pod papír. (Vstupné 50 Kč)

Prožijete určitě příjemný večer.

Chmelařová Zdenka – knihovnice

OBRÁZEK : pasovani.jpgVe středu 8. února 2017 přišli do knihovny žáci 1. třídy místní ZŠ, aby byli po prokázání svých čtenářských dovedností pasováni na čtenáře.
Všichni splnili 3 jednoduché úkoly, jak jim jde čtení předvedli přečtením krátkého textu ze Slabikáře a pak už mohli být zaslouženě pasováni na čtenáře.
Do školy odcházeli s pamětním listem a malou odměnou.
Dvě děti, které si přinesly z domu vyplněnou přihlášku, byly zapsány do seznamu čtenářů obecní knihovny na Rusavě.
Pro začínající čtenáře máme připraveny knihy, které si mohou číst sami, nebo s malou pomocí rodičů.

Chmelařová Zdenka – knihovnice


Akce 2016

Prosinec

OBRÁZEK : knihovna_vanoce_009.jpgV měsíci prosinci jsem každou středu přivítala v knihovně děti místní školy. Povídali a četli jsme si o Vánocích, vánočních zvycích, děti si vyráběly jednoduché ozdoby, prváčci mi pomohli nazdobit stromeček a při poslední návštěvě mejmladší děti z mateřské školy zazpívaly koledu a ochutnaly vánoční cukroví.

 Chmelařová Zdenka – knihovnice


15. 11. 2016

Ve středu 9. 11. 2016 přišli vrátit zapůjčené knihy a vybrat si nové, žáci třetího ročníku ZŠ. Bylo jich dvanáct a během hodiny v knihovně si většinou úspěšně vyluštily pohádkový kvíz. Luštění kvízů děti baví, i když je znát, že někteří z nich pohádky už nesledují, ani nečtou.

Zpět do vyučování každý odcházel s novou knihou, z čehož mám opravdu radost.

Chmelařová Zdenka – knihovnice


  3. 11. 2016

Na návštěvu prvňáčků jsem se moc těšila a už při jejich příchodu do knihovny bylo znát, že i oni jsou celí natěšení. Někteří byli v knihovně poprvé, jiní ji už navštívili s rodiči. Nejprve jsme si povídali o tom, jak se jim líbí ve škole, co už umí přečíst a pověděla jsem jim, jak to v knihovně chodí, jak jsou značené knihy, jak se s knihou zachází, aby se nepoškodila a vydržela hezká i pro další čtenáře. Dnes jsem dětem přečetla pohádku já, ale slíbili jsme si, že po Vánocích už budou číst v knihovně oni. Došlo i na veršování a zpívání o podzimu, děti se pochlubily, co se ve škole naučily. Zkusily si také vybrat knihu z regálu, prohlédnout si ji a zase vrátit, zatím s mou pomocí. Při příští návštěvě už by si mohli nějakou knihu odnést domů, ale záleží na rodičích, jestli je do knihovny přihlásí. Každého nového čtenáře přivítám s radostí.

Chmelařová Zdenka – knihovnice


 24. 10. 2016

Říjnové středy patřily našim školákům. Je dobrým zvykem dětí z místní ZŠ chodit do knihovny kolektivně se svojí třídní učitelkou v rámci vyučování. Pravidelně si opakují, jak to v knihovně chodí a jak se správný čtenář chová. Obvykle si poslechnou pěkné čtení, nebo vypracují čtenářský kvíz a vypůjčí knihu, kterou si odnesou domů. Při výběru knihy si vzájemně radí a pomáhají. Knihy přijdou společně vrátit a vyberou si nové. Všichni žáci jsou tak vedeni ke čtení a stávají se našimi stálými čtenáři. Netrpělivě očekáváme návštěvu místních prvňáčků, kteří přijdou v listopadu a s knihovnou se teprve seznámí. Zatím budou čtení poslouchat, ale po Vánocích si jistě nějakou knihu vyberou a sami přečtou. Budou z nich naši noví čtenáři a to nám dělá velkou radost!

Chmelařová Zdenka – knihovnice


Ve středu 25. května přišli do knihovny žáci 3. a 4. ročníku místní ZŠ, aby si vyměnili zapůjčené knihy. Prohlédli si nové knihy zakoupené pro naši knihovnu a také bohatou nabídku knih z VF. K pobavení, ale i zamyšlení byl žákům nabídnut k vypracovaní jednoduchý kvíz "Vyznáte se v pohádkách?" a ti starší, kteří už pohádky tolik nečtou, si vybrali k vypracování kvíz "Jsi znalec Harryho Pottera?" Pracovali s velkým zápalem a s docela slušným výsledkem. Na závěr návštěvy jsme se domluvili, že ke každé pohádce, o které byla v kvízu řeč namalují obrázek a v knihovně uspořádáme výstavu. Ještě ten den je v knihovně vystřídali žáci 5. třídy ZŠ. Vrátili knihy, seznámili se s novou nabídkou a taky je neminul úkol v podobě kvízu o Harry Potterovi. Ukázalo se, že toto čtení je mezi dětmi velice oblíbené a hodně čtené. Páťáků bylo jen 6, tak měli více času a prostoru na výběr knih. Převážně se zajímali o knihy se sportovní tématikou a ještě nepřečtené díly Deníku malého Poseroutky.

  Chmelařová Zdenka - knihovnice


 OBRÁZEK : rus2.jpgVe středu 18. května 2016 přišli do knihovny žáci 2. třídy ZŠ se svou paní učitelkou, aby vrátili zapůjčené knihy a vybrali si nové k přečtení. Pobyt v knihovně využili k seznámení s novými knihami a  prohlédli si bohatou nabídku knih z „Výměnného fondu“ Knihovny Kroměřížska. Poté je vystřídaly děti z místní mateřské školy. Pro ně si knihovnice připravila čtení z knihy Povídání o pejskovi a kočičce a seznámila je s autorem Josefem Čapkem. Děti společně s pejskem a kočičkou upekly hravou formou dort a odměna za pomoc byla sladká. Na závěr návštěvy si prohlédly knihy v dětském koutku. Paní učitelky dbaly na to, aby  s knihami zacházely všechny děti šetrně.

 Chmelařová Zdenka - knihovnice

 Lednová návštěva druháčků 

OBRÁZEK : dscn4296.jpg 

Po čase si 6. ledna přišli vybrat nové knížky i malí čtenáři ze druhé třídy. Věřím, že je čtení baví a že se do knihovny budou rádi vracet. Více – viz fotogalerie.

                                                                                            Miroslava Češková – knihovnice


Akce 2015

 Předvánoční návštěva dětí MŠ 

OBRÁZEK : betlem_v_knihovne.jpg  

Počátkem prosince (2. 12.) se za knížkami –  a nejen za nimi – přišli podívat ti nejmenší. Prohlédli si vystavený betlém, poslechli vánoční příběh a po sladké přestávce si mohli listovat v knížkách, které je zaujaly. Doufám, že se jim u nás líbilo, a aby na tuto návštěvu nezapomněli, každé z dětí dostalo na památku pěknou omalovánku.                                                                                                                                                                                                                                Miroslava Češková – knihovnice


  Tentokrát jsme to zvládli! 

Tím se mohli po návratu do školy pochlubit páťáci, kteří se na sv. Kateřinu opět vypravili do knihovny, aby se pokusili úspěšně vyřešit záludné úkoily, které si pro ně paní knihovnice připravila. Vyhledávali informace z rozmanitých knížek a publikací, seznamovali se s obsahem starověkých bájí či biblických příběhů, při hledání odpovědí museli nahlédnout i do stránek o české historii. Všichni to tentokrát zvládli na jedničku, a proto si „vysloužili“ dobrý mikulášský perník.

                                                                                                             Miroslava Češková – knihovnice 

OBRÁZEK : dscn4085.jpg 


 Druháčci podruhé v knihovně 

Na svatého Martina se do knihovny v letošním školním roce už podruhé vypravili s paní ředitelkou i žáci druhé třídy. Hodina, při níž obdrželi plnicí pero i záložku, vybrali si další knihu ke čtení a nakonec si vyzkoušeli i zábavný pohádkový testík, utekla jako voda v potoce a než se nadáli, zase „mašírovali“ do školy naproti. Snad se i jim u nás líbilo a zase brzy přijdou pro další čtení. 

OBRÁZEK : dscn4068.jpg 

   Miroslava Češková – knihovnice 


Anketa, křížovka i knížky

Stačí se podívat do fotogalerie a hned si člověk udělá obrázek o tom, s jakým zápalem a chutí se ve středu 4. listopadu třeťáčci se čtvrťáky pustili do plnění úkolů, které je tentokrát v knihovně čekaly. Měli vyplnit anketu, v níž např. zjišťovali autory a ilustrátory dětských knih, také na sebe museli prozradit, kterou knížku četli naposled, kterou mají nejraději a která jim ještě v naší knihovně schází a rádi by si ji přečetli. Pak luštili, až se jim „z hlavy kouřilo“, a nakonec přišlo hodnocení. Ze 17 přítomných dětí byly 4 úspěšnými a vzornými řešiteli a zasloužily si malou sladkou odměnu.

V závěru všichni  - tak jako předchozí malí návštěvníci – obdrželi plnicí pero Tornádo. Věřím, že se jim dnešní návštěva plná tvořivého přemýšlení a zábavného vyhledávání informací líbila. 


Školní družina

K pravidelným návštěvníkům knihovny patří děti školní družiny, které společně se svou paní vychovatelkou obohacují zdejší výzdobu svými výtvarnými výtvory. Za to jim patří VELIKÉ  PODĚKOVÁNÍ!!!

                                                                                                              Miroslava Češková – knihovnice


 Žáci 5. třídy by měli více číst

21. října si cestu do knihovny naplánovali společně se svou paní učitelkou i páťáci. Prohlédli si výstavku nabízených knížek, obdrželi na památku záložku i plnicí pero a pak na ně čekal lehoučký literární test – a to byla pohroma! Z deseti otázek napsal jen sedm správných odpovědí pouze jediný žák, ostatní dopadli jako „hubkaři“. No uznejte sami, copak je ten test tak těžký??? 

Budoucím žákům druhého stupně ZŠ doporučujeme, aby si cestu ke knížkám a ke čtení našli co nejdříve! 

                                                                                                             Miroslava Češková – knihovnice


Poprvé do knihovny! 

Ani typicky mlhavé a podzimně uplakané říjnové počasí neodradilo 14. 10. ty nejmenší školáky od své první návštěvy knihovny. A bylo se věru na co těšit! Čekaly na ně spousty pěkných knížek s mnoha barevnými obrázky,  dokonce i překvapení v podobě záložek a prvního plnicího pera. Snad se jim v knihovně opravdu zalíbilo a budou se tu rádi vracet. Moc se na ně těšíme!

Doporučuji k nahlédnutí stránku Fotogalerie.

  Miroslava Češková – knihovnice 


Druháčci mají knížky rádi 

Návštěvy školáků v místní knihovně zahájili 30. září druháčci. Písmenka jim už nejsou cizí, mnozí z nich zvádli přes prázdniny přečíst nejednu knihu a rádi vyhledávají nové a nové příběhy. Kromě zajímavé knížky si domů odnesli i užitečný dáreček – záložku a obrázek s nápisem Už jsem čtenář :-)))  

Do nového školního roku jim přejeme mnoho úspěchů a radost ze čtení!!! 

Miroslava Češková – knihovnice


Duben – velikonoční čas

Přestože byl apríl, tedy 1. duben, docela vážně se žáci 4. a 5. třídy rozhodli pro návštěvu knihovny. Jednak chtěli vrátit přečtené knížky a půjčit si další, ale také na ně čekalo překvapení v podobě Jarního kvízu, v němž si měli porovnat své znalosti o Velikonocích. Nejúspěšnější řešitelkou se nakonec stala Verča Dvorníková. V těsném sledu za ní se umístili Jirka Vinklarčík s Eliškou Suchou a Martin Stejskal.

Výhercům srdečně blahopřejeme. 

OBRÁZEK : dscn3193.jpg


 Březen – Měsíc knihy

K častým hostům zdejší knihovny patří i žáci druhé a třetí třídy, kteří sem zavítali se svou paní učitelkou ve středu 25.3. Také oni obdrželi na památku záložky. Ale protože jsou už starší a snad i zdatnějšími čtenáři, vyzkoušeli si své znalosti o českých pohádkách v malém literárním testíku. Hlavu si sice lámali všichni, ale správně jej celý vyřešila pouze jediná z nich - Anička Mikšánková. Prá­vem si tedy zasloužila potlesk svých spolužáků (a také něco sladkého do pusy). Pokusíte se jej vyřešit i vy? 

Nu – a všichni si na závěr z knihovny odnášeli knížky podle svého výběru. A o těch si budeme za měsíc společně vyprávět (viz fotogalerie). 


 V rámci Měsíce knihy navštívili 18.3. knihovnu nejmenší školáčci, kteří písmenka teprve poznávají. Přesto si s chutí vybírali knížky – někteří zatím podle obrázků, ti zdatnější čtenáři už podle názvů. Aby se jim řádky nepletly, dostali na památku knižní záložky i pamětní list, který jim bude připomínat naše setkání (viz fotogalerie).  


 Přednáška: Írán – země protikladů  

Ráda bych napsala, že v páteční podvečer 27.2. bylo v zasedací místnosti OÚ Rusava rušno. Nebylo tomu tak. Přestože se ve spolupráci s OÚ snažím už druhým rokem vytvořit jakousi tradici, která by měla ten ospalý předjarní čas zpestřit zeměpisnými přednáškami o různých koutech světa, zájem místních je opravdu mizivý. 

Loni jsme opakovaně mezi sebe pozvali rodinu Márových i s jejich nemocným synem Jirkou, abychom žasli nad jejich náročnými cestami kolem Austrálie či po západním pobřeží USA, nu a letos jsme oslovili manžele Barbaru a Zdeňka Stachoňovy, kteří svými cestovatelskými postřehy a zajímavým vyprávěním pravidelně obohacují stránky místního zpravodaje. Téma letošní přednášky znělo tajuplně – Írán – země protikladů. 

Proč jsem naši známou cestovatelskou dvojici požádala o to, aby si připravila povídání právě o Íránu? Jedná se sice o zemi muslimskou, která se však rezolutně staví proti zvěrstvům tzv. Islámského státu, o místa s bohatou historickou i kulturní minulostí, ale zároveň o zemi, z níž vzešly v poslední době pozoruhodné filmové snímky a z níž pochází řada umělců uznávaných po celém světě. Zajímalo mě, jaké je postavení tamních žen, možnosti jejich vzdělání a kulturního vyžití, ale také stravovací návyky běžných Íránců, jejich každodenní starosti, doprava, možnosti cestování, zkrátka všechno, co bych sice ráda poznala na vlastní kůži, ale protože nemám ani takovou kuráž jako naši cestovatelé, ani jejich věk a jiné možnosti, využila jsem této jedinečné příležitosti a jejich ochoty a pozvala jsem je mezi nás, aby se s námi podělili o své nezapomenutelné zážitky. Celé dvě hodiny nás dvacet poslouchalo s pusou otevřenou. Prostřednictvím poutavého vyprávění, zasvěcených odpovědí na naše všetečné otázky i celé řady snímků jsme aspoň částečně nahlédli pod rouškou tajemství, která obestírají tuto vzdálenou zemi třikrát větší něž je Francie. Stali jsme se svědky života ve městě i na vesnici, ve vysokých horách i v památné Persepoli. Oba mladí nadšenci na nás chrlili nové a nové informace, a tak jsme si ani nestihli všimnout, že je už osm večer.

 Doufám, že jsme je neodradili od dalších podobných akci nízkou účastí našich spoluobčanů.   

Za nás, kteří jsme byli u toho, Vám oběma, Báro i Zdeňku, bez nadsázky ze srdce děkujeme za skvělý únorový podvečer a těšíme se na další setkání s Vámi. 

                                                                                               Miroslava Češková – knihovnice


  OBRÁZEK : dscn3139.jpg

 Pokuste se vyřešit literární test, se kterým „zápolili“ 11.2. čtvrťáci s páťáky. Neprve si vyslechli úvodní kratičkou přednášku o knížkách vhodných právě pro jejich věkovou kategorii, prohlédli si výstavku vybraných titulů, pak vrátili vypůjčené knížky a vybrali si další – nu a pak už je čekalo LUŠTĚNÍ. Máme důkazy o tom, jak se usilovně snažili úspěšně vyřešit všechny úkoly (mrkněte se na fotogalerii). Ze 17 možných bodů získal nejúspěšnější žák 14 – samozřejmě společně s dalšími 6 šťastnými a za sladkou odměnu. Ti ostatní se museli spokojit s jediným bonbonem v puse :-))).                                                                                                                                                                            knihovnice – M. Češková

 


Také v roce 2015 pokračují pravidelné návštěvy školáků. Hned v lednu se rozhodly půjčit si další knihy děti ze školní družiny, poté se přišli s prvním čtením seznámit i malí prvňáčci, nu a dnes, 4.2., jsem u nás v knihovně přivítala již třetí letošní návštěvu z místní školy, a to děti ze 2. a 3. třídy. Kromě výběru knížek pro čtení ve volných chvílích jsem si pro ně připravila i docela snadný pohádkový testík. Jak se ale nakonec ukázalo, tak snadný zase nebyl, neboť jej bez chyby nedokázal vyřešit vůbec nikdo. Přesto jako cenu útěchy si každý odnesl bonbon v puse a ti nejlepší tři řešitelé i poněkud větší sladkou odměnu. Napříště se mám těšit na obrázky pohádkových postaviček, které se děti pokusí nakreslit.                                                                                                                                                                          knihovnice – M. Češková   


 Akce 2014 

OBRÁZEK : 23.10_.3_.jpgA je tu další školní rok a také v něm máme pro malé čtenáře přichystánu spoustu zajímavých knížek. Mohly se o tom už v pondělí 20.10. přesvědčit děti ze školní družiny, na své si však přišli i dnes 22.10. žáčci 2. a 3. třídy zdejší školy. Každý si vybral podle svého gusta některou z dětských publikací, kterou si odnesl s sebou domů. Už se těším na předvánoční povídání o přečtených knihách. 

Je všeobecně známo, že děti oplývají přemírou fantazie. Toho jsem se rozhodla využít při zadání dnešního úkolu – děti se rozdělily do dvojic a každá z nich měla během půlhodinky vymyslet příběh s názvem Pohádka o knížce, která se zatoulala. Hotové práce odevzdaly své paní učitelce a ta jistě vybere ty nejzdařilejší do zdejšího zpravodaje obce. Na závěr všichni malí návštěvníci obdrželi dáreček jako upomínku na dnešní setkání v knihovně (pero zn. Tornádo a malý obrázek). 

knihovnice – M. Češková 

Ve středu 23.4.2014 nav­štívili naši knihovnu i žáci 2. a 5. třídy. Také oni se seznámili s pravidly půjčování knih, prohlédli si nové i starší knižní tituly a v závěru své návštěvy si vyzkoušeli své literární znalosti v krátkých testech. Při loučení všichni obdrželi na památku knižní záložky, které pro ně zhotovila paní knihovnice společně s pracovnicí OÚ.

                                                                                                                      knihovnice – M. Češková 


Dnes 26.3.2014 pro­běhla první návštěva prvňáčků místní školy v knihovně. Připravila jsem pro ně test o pohádkových postavičkách a názvech pohádek. Všichni na závěr obdrželi pamětní list i se slibem malého čtenáře a drobný dárek.  

knihovnice – M. Češková 


OBRÁZEK : beseda_deti.jpg

 Ve středu 19. 3. 2014 knihovnu navštívili společně s paní učitelkou Kubišovou žáci 3. a 4. třídy místní ZŠ. Vypravili se tam letos už podruhé, a to proto, aby vrátili vypůjčené knížky a aby si odnesli zase další počteníčko. V hodinách literatury své čtenářské dojmy pak zpracovávají do svých čtenářských deníků, učí se vyjadřovat své literární dojmy, obohacují si tak svou slovní zásobu a v neposlední řadě i tříbí svůj vkus. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miroslava Češková 


 Ve středu 22.1.2014 nav­štívili místní knihovnu žáci 3. a 4. ročníku ZŠ. Seznámili se s prostředím nově rekonstruovaných knihovních prostor, prohlédli si nabídku knižních titulů a v neposlední řadě byli upozorněni na informace, které mohou téměř v každé knížce pro děti a mládež dohledat. Každý školák si vybral podle svého vkusu a zájmu tu svou  a ve  druhé části své návštěvy se pokusil vyplnit malý dotazník. 

knihovnice – M. Češková


Akce 2013

11.října 2013 se v zasedací místnosti OÚ Rusava uskutečnila zajímavá přednáška rodiny Márových o jejich cestách, tentokrát po Africe. Tuto akci zorganizovanou místní knihovnou však navštívilo žalostně málo místních občanů. Kromě deseti našinců přijelo z různých koutů republiky dalších deset příznivců Jirky Máry, aby jej svou přítomností podpořili a mohli se seznámit prostřednictvím mluveného slova i filmových ukázek s tím, jak se Jirkovi a jeho rodině daří uskutečňovat jeho sny.